Citavi - program do zarządzania bibliografią i organizacji wiedzy wspierający wieloaspektową analizę tekstu i ułatwiający kierowanie projektami badawczymi. Program jest pomocny na każdym etapie pisania tekstu naukowego: pomaga przygotować plan pracy, wyszukiwać źródła w Internecie, automatycznie formatuje przypisy zgodnie z wcześniej zdefiniowanym stylem cytowania.Na program składają się trzy narzędzia: organizator wiedzy, edytor bibliograficzny i organizer zadań.

Skierowane do naukowców oprogramowanie firmy Elsevier, wspomagające zarządzanie bibliografią. Ułatwia gromadzenie interesujących nas źródeł informacji, ich organizowanie, cytowanie, a także dzielenie się nimi z innymi badaczami. W wersji podstawowej program jest dostępny za darmo. Cechuje go intuicyjność i przejrzysty interfejs (tylko w języku angielskim).

Funkcjonujący w trybie online i udostępniany na platformie WEB OF SCIENCE (należy wybrać opcję EndNote z górnego paska menu strony startowej platformy) program służący do gromadzenia opisów bibliograficznych i tworzenia, na ich podstawie, przypisów oraz bibliografii załącznikowej, na przykład na potrzeby przygotowywanej publikacji naukowej.

Darmowe narzędzie umożliwiające automatyczne pobieranie danych bibliograficznych z katalogów bibliotecznych, baz danych i stron internetowych Dane są segregowane według schematu: tytuł, dane autora, nr ISBN, informację o wydawcy, liczba stron, numer wydania itd. Pobrane dane użytkownik może uzupełniać i nanosić ewentualne poprawki. Zotero służy również do wklejania cytowań oraz porządkowania dokumentów i plików. Działa z przeglądarkami (Firefox, Chrome i Safari) oraz z edytorami tekstu (Word i OpenOffice) na systemach operacyjnych Windows i Mac. Zotero posiada polską wersję językową i dostępne jest na otwartej licencji GNU Affero General Public License.

Umożliwia nie tylko zarządzanie bibliografią, ale również wyszukiwanie w Internecie, pisania oraz współpracę załącznikową oraz zarządzanie bazami danych. Pozwala on użytkownikom na tworzenie swoich własnych baz bibliograficznych. Umożliwia również organizowanie swoich danych, dzielenie się nimi z innymi, a także wykorzystywanie ich w swoich pracach naukowych. 

Znany i ceniony program do zarządzania bibliografią dla systemu Mac OS, od niedawna dostępny także dla użytkowników Windows. Oprogramowanie jest płatne, ale hybrydowe, łączy w sobie zalety oferowane zarówno w Zotero, jak i Mendeley'u. Pozwala na sprawne zarządzanie dokumentami na dysku, ich komentowanie oraz na efektywne cytowanie ich w redagowanych tekstach. Program jest wyposażony
w bardzo skuteczny algorytm, który pozwala na eliminowanie tych samych artykułów, nawet jeżeli mają inną nazwę oraz wielkość.