polona baner 07aCyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA

  • BOGACTWO KULTURY. Zachwycamy się dziedzictwem kulturowym, chcemy się nim dzielić. Udostępniamy je powszechnie i za darmo.
  • TWÓRCZA JAKOŚĆ. Zbiory udostępniamy w najwyższej jakości. By jeszcze bardziej zachwycały i nadawały się do twórczego wykorzystania bez żadnych ograniczeń.
  • INNOWACYJNA ORYGINALNOŚĆ. Swoje miejsce w Sieci tworzymy samodzielnie i od podstaw, nie kopiujemy istniejących bibliotek cyfrowych.
  • DOŚWIADCZENIE I KOMPETENCJA. Korzystamy z wieloletniego doświadczenia ukoronowanego powierzeniem Bibliotece Narodowej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego funkcji Centrum Kompetencji ds. Digitalizacji Zbiorów Bibliotecznych.

Polona to nowoczesny portal, który udostępnia w sieci zbiory Biblioteki Narodowej. Jest narzędziem pozwalającym na powszechne otwarcie dla czytelników skarbca i magazynów Biblioteki Narodowej. Pozwoli również prezentować zbiory innych instytucji kultury.

To sposób na twórczą i skuteczną realizację postulatu CYFROWEGO PAŃSTWA w zakresie digitalizacji i udostępniania DÓBR KULTURY.

Technologie
POLONA została zbudowana jako one-page application - do swojego działania nie wymaga przeładowania strony. Jako część większego systemu jest powiązana bezpośrednio z oprogramowaniem digitalizacyjnym Biblioteki Narodowej, które pozwoli skanować i udostępniać do kilkudziesięciu tysięcy skanów dziennie.

Nowe Cyfrowe Repozytorium Biblioteki Narodowej (czyli serwery, macierze dyskowe ale też wieczysty backup) będzie mogło w najbliższym czasie rozpocząć przyjmowanie zdigitalizowanych zbiorów wszystkich instytucji kultury, które nie chcą utrzymywać własnych repozytoriów. Portal POLONY będzie też stale rozwijany. Nowe innowacyjne funkcjonalności pojawią się jeszcze w tym roku.

Najciekawsze i najcenniejsze - codziennie na pierwszej stronie
Pierwsza strona POLONY to „cyfrowa pinakoteka". Codziennie pokazywane są w niej najciekawsze obiekty i tematyczne kolekcje. Z tysięcy codziennie digitalizowanych w BN obiektów wybierne są perły, diamenty – i ciekawostki. Prezentowana jest domena publiczna w najlepszym wydaniu.

Biblioteka otwarta
Dział POLONY zatytułowany„Biblioteka" – to rewolucja w prezentacji zasobów repozytoriów cyfrowych. Użytkownik widzi wszystkie obiekty, tak jakby znalazł się w wirtualnym magazynie wielkiej biblioteki. Przypomina to (podobnie jak pierwsza strona) „wall" serwisu społecznościowego (np. pinterest), zawartość jednakże pochodzi z zasobów Biblioteki Narodowej. Można rozpocząć od filtrowania lub szukać według własnego klucza. Decyzja należy do użytkownika POLONY.

Wygodne narzędzia do pracy ze zbiorami

• Zoom porównywalny jedynie z Art Project by Google – pozwala oglądać obiekty wielkoformatowe i najdrobniejsze detale.
• Zapisywanie obiektów w spersonalizowanej kolekcji „Moje Zbiory".
• Zakładki w obiektach pozwalające szybko wrócić do interesującego miejsca.
• Wygodne tworzenie notatek powiązanych z punktami lub obszarami. Możliwość eksportu zapisków do Evernote'a.
• Intuicyjne udostępnianie znalezionych obiektów znajomym, wzbogacone opcją integracji konta użytkownika z serwisami społecznościowymi.

Darmowe pobieranie skanów najwyższej jakości
Obecnie biblioteki prezentują cyfrowe reprodukcje swoich zbiorów, narzucają jednak liczne ograniczenia, nie pozwalają ściągać plików i korzystać z zasobów w wysokiej rozdzielczości. POLONA kończy epokę „za lepsze skany trzeba zapłacić". Udostępniane są skany najwyższej rozdzielczości oraz (dla wybranych obiektów) postaci zbiorcze w PDF-ach z warstwą tekstową.

Współpraca z użytkownikami
CBN otwiera się na środowiska internautów, zaprasza ich do współpracy. Swoją kolekcję ma już w POLONIE kultowy fejsbukowy fanpejdż „Fantastyka z lamusa". CBN chce inspirować, zestawiając to, co nowe, z dziełami klasycznymi, zabytkowymi. Przykładem jest wspólna kolekcja rycin Tomasza Tretera (1547-1610) i inspirowanych nimi obrazów Aleksandry Waliszewskiej, będącej jedną z bohaterek filmu prezentującego POLONĘ.

Najpiękniejsze szlaki na cyfrowej mapie świata
W bezkresie cyfrowych dóbr POLONA pomaga odnaleźć drogi i uniknąć groźby zagubienia - zapraszając wybitnych kuratorów, którzy prowadzą przez zasoby digitalizowanego dziedzictwa – jak uczynił to Jarosław Mikołajewski, tworząc antologię „100 najważniejszych polskich wierszy." Takich kolekcji będzie więcej.

Początek długiej drogi
Powyższa garść informacji to tylko wycinek możliwości, jakie daje nowa Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA. Tworzona z myślą przede wszystkim o użytkowniku i teraz to od użytkowników zależy, jak spożytkują oni bogactwo udostępnianych zasobów Biblioteki Narodowej.

Zapraszamy do korzystania - Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA