Szanowni Państwo w Czytelni BG możecie skorzystać z darmowej wypożyczalni Academica która zastępuje tradycyjną wypożyczalnię międzybiblioteczną i umożliwia korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej. To

Miroslaw HW dniu 12.12.2022 roku w wieku 81 lat odszedł gen. bryg. pil. Mirosław Hermaszewski. Absolwent – prymus - Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie z 1964 roku. Komendant Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w latach 1987-1989. 27 czerwca 1978 roku razem z Rosjaninem Piotrem Klimukiem z kosmodromu Bajkonur na statku Sojuz-30 odbył lot w kosmos. Był jedynym Polakiem kosmonautą. Jako pilot wojskowy zdobył klasę mistrzowską. Wylatał 2300 godzin na samolotach, w tym 1800 godzin na samolotach odrzutowych i 800 godzin na samolotach naddźwiękowych. W czasie swojej służby latał na samolotach CSS-13, TS-8 Bies, TS-11 Iskra, MiG-15, MiG-15bis, MiG-21 różnych modyfikacji, Lim-1, Lim-2, Lim-5. Wykonywał loty zapoznawcze na maszynach wojskowych innych państw m.in. na F-16, F-18 Hornet, Mirage 2000-5, Su-27.
Był członkiem Stowarzyszenia Uczestników Lotów Kosmicznych, Krajowej Rady Lotnictwa, Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk.
Autor książki „Ciężar nieważkości: Opowieść pilota-kosmonauty”.

 

W Muzeum Sił Powietrznych 25 listopada 2022 r. odbyło się uroczyste pożegnanie Pani Kustosz – mgr Elżbiety Kołodziej, która po 44 latach pracy w Bibliotece Głównej LAW przeszła na zasłużoną emeryturę. W uroczystości uczestniczyli m.in. Rektor – Komendant, prodziekan Wydziału Lotnictwa, Szef Wydziału Kadr, Szef Wydziału Wychowawczego, Dyrektor Archiwum, przedstawiciele Związków Zawodowych, koleżanki z B.G. oraz liczni pracownicy Uczelni, którzy przez wiele lat współpracowali z Panią Kołodziej.

Podziękowania

Droga Studentko drogi Studencie specjalnie dla Was przygotowaliśmy garść informacji na temat funkcjonowania i zasad korzystania z naszej bibliotekijpgDroga Studentko, drogi Studencie,

specjalnie dla Was przygotowaliśmy garść informacji na temat funkcjonowania i zasad korzystania z naszej biblioteki:

1.      Jak zapisać się do biblioteki

2.      Jak dodać ikonę katalogu do ekranu smartofna

3.      Jak zarezerwować książkę

4.      Opłaty biblioteczne 

5.      Ibuk Libra - jak korzystać

6.      Usługa skanowania

7.     Zadaj pytanie bibliotekarzowi

Wiele innych cennych informacji znajdziecie przeglądając naszą stronę, facebooka, konto na YouTube.

Zapraszamy serdecznie do biblioteki!

Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 27.09.2022 114750.bmp

Zapraszamy do korzystania z wielodziedzinowej bazy Knovel (Engineering Technical Reference Information), która jest udostępnianą online kolekcją zawierającą podręczniki, książki, bazy, wydawnictwa techniczne i materiały konferencyjne pochodzące od stowarzyszeń naukowych i wydawców z zakresu chemii, nauk przyrodniczych, inżynierii i nauk materiałowych. Baza zawiera interaktywne narzędzia inżynieryjne umożliwiające analizę danych, wyszukiwanie specjalistycznych informacji. Jest podzielona na pakiety tematyczne i zapewnia dostęp do publikacji i materiałów naukowych w wersji pełnotekstowej. Federacja Akademii Wojskowych (Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni i Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie) uzyskała dostęp do kolekcji:
1. Aerospace & Radar Technology
2. Civil Engineering & Construction Materials
3. Electrical & Power Engineering
4. Electronics & Semiconductors
5. Marine Engineering & Naval Architecture
6. Transportation Engineering

Do dyspozycji czytelnika są też narzędzia interaktywne, które można wykorzystać do prowadzenia własnych obliczeń, analiz i badań. Można je edytować, zapisać na dysku, eksportować np. do programów Excel, AutoCad lub MathCad.

Dostęp możliwy jest ze wszystkich komputerów w sieci uczelnianej do 30.09.2023 r.

Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 26.04.2022 150056.bmp

Zapraszamy do korzystania z wielodziedzinowej bazy ProQuest Technology Collection. To jedna z największych na świecie internetowych baz gromadzących zbiory publikacji elektronicznych oraz zintegrowana platforma zapewniająca dostęp do różnorodnych dokumentów. Umożliwia użytkownikowi przeglądanie artykułów z tysięcy czasopism oraz zapewnia dostęp do szczegółowych abstraktów i opisów tysięcy publikacji nieperiodycznych.

Baza zawiera ponad 40 mln rekordów, 10 mln zindeksowanych tabel i zdjęć, ponad 4000 pełnych tekstów z zakresu: biomateriałów, badań nad przestrzenią kosmiczną, inżynierią cywilną, mechaniczną, materiałową, kompozytową, IT, elektroniką, optyką, akustyką, robotyką, telekomunikacją, transportem. Obejmuje pełnotekstowe tytuły z całego świata, w tym czasopisma naukowe, branżowe, raporty techniczne i materiały konferencyjne.

W skład ProQuest Technology Collection wchodzą podkolekcje:

1. Advanced Technologies and Aerospace Collection (obejmuje następującą tematykę: aeronautyka, astronautyka, komunikacja, technologie komputerowe i informacyjne, elektronika, lasery, materiały i urządzenia półprzewodnikowe, nauki o kosmosie i telekomunikację),

2. Materials Science and Engineering Collection (badania o kompozytach, metalach, ceramice, polimerach, biomateriałach, modelowaniu, recyklingu, korozji i innych zjawiskach związanych z inżynierią materiałową).

Dostęp możliwy jest ze wszystkich komputerów w sieci uczelnianej do 30.09.2023 r.

cover issue 1 en US

 

 

Zachęcamy do zapoznania się z pierwszym wydaniem czasopisma naukowego
Lotniczej Akademii Wojskowej.

Czasopismo naukowe "Aviation and Security Issues" bazuje na polityce otwartego dostępu wykorzystując Open Journal System.

 

Miło nam poinformować, że podczas uroczystego apelu z okazji Święta Lotnictwa Polskiego 5 pracowników Biblioteki Głównej zostało odznaczonych medalami „Za zasługi dla obronności kraju” i „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”.
Gratulujemy wyróżnionym!

 

Zdj. Marta Serafin, Urszula Krzemińska, Kamil Krypski

Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 26.04.2022 172809.bmp

Informujemy, że od 1 września Lotnicza Akademia Wojskowa uzyskała dostęp do kolekcji czasopism na platformie Taylor & Francis Online.

W skład kolekcji wchodzi około 1500 tytułów czasopism wydawanych przez Taylor & Francis Group z zakresu edukacji, ekonomii, geografii, kulturoznawstwa, językoznawstwa, literaturoznawstwa, medioznawstwa, politologii, prawa, nauki o obronności, bezpieczeństwa, kryminologii, psychologii, socjologii oraz sportu i turystyki.

Dostęp możliwy jest ze wszystkich komputerów w sieci uczelnianej.

Taylor & Francis Online

Zachęcamy do korzystania z zasobów bazy.